Terapie z wykorzystaniem autologicznych fibroblastów – nowe możliwości medycyny regeneracyjnej - Europejskie Centrum Estetyki
16330
post-template-default,single,single-post,postid-16330,single-format-standard,bridge-core-1.0.5,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-18.1,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.2,vc_responsive
 

Terapie z wykorzystaniem autologicznych fibroblastów – nowe możliwości medycyny regeneracyjnej

Terapie z wykorzystaniem autologicznych fibroblastów – nowe możliwości medycyny regeneracyjnej

Skóra stanowi podstawową barierę ochronną, a utrata jej ciągłości może prowadzić do zaburzenia homeostazy organizmu. Nadrzędnym celem medycyny regeneracyjnej jest naprawa tkanek, które uległy uszkodzeniu w skutek urazu lub w wyniku starzenia się organizmu. To właśnie nowy sposób wykorzystania fibroblastów może mieć pozytywny wpływ na gojenie się ran, owrzodzeń, leczenie blizn oraz redukcję oznak starzenia.

Fibroblasty- komórki o dużym potencjale regeneracyjnym

Metoda opracowana przez Natural Cell Therapy S.A. opiera się na wykorzystaniu autologicznych fibroblastów, pobranych od pacjenta. Fibroblasty to komórki, które posiadają duże zdolności proliferacyjne, produkujące białka macierzy zewnątrzkomórkowe – między innymi kolagen i elastynę. Białka te są elementami budulcowymi tkanek, zapewniającymi sprężystość, odporność na rozciąganie i chroniących je przed szkodliwym działaniem czynników mechanicznych. Zaburzenia w procesie syntezy tych białek prowadzą do upośledzenia funkcji skóry. Fibroblasty uwalniają również różnego rodzaju czynniki wzrostu, które pobudzają komórki do procesów regeneracyjnych oraz kwas hialuronowy.

Na czym polega terapia?

Dr Kasela wykorzystuje preparat przygotowany z komórek pozyskanych od konkretnego pacjenta. Podczas terapii pacjentowi zostaje pobrany mały fragment skóry, z którego następnie zostają wyizolowane i namnażane fibroblasty w zmodyfikowanym medium hodowlanym, chronionym patentem. Proces namnażania komórek odbywa się w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych. Następnie fibroblasty zostają umieszczone w specjalnym roztworze i mogą zostać wstrzykiwane w miejscach określonych przez lekarza. Koncentracja komórek w przygotowanym preparacie jest bardzo wysoka, co przekłada się na niewielką ilość preparatu konieczną do pobudzenia procesów regeneracyjnych w skórze. Tak pozyskany preparat, może być wykorzystany u pacjenta w celu przyspieszenia procesów gojenia lub w przypadku chęci poprawy wyglądu- redukcji blizn, zmarszczek, zwiotczałej skóry, rozstępów czy pelikanów.

Zalety stosowania autologicznych fibroblastów

Niewątpliwą zaletą otrzymanego preparatu jest brak ryzyka wystąpienia alergii bądź odrzucenia przez układ immunologiczny pacjenta, ponieważ pacjent jest jednocześnie dawcą, jak i biorcą. Terapia autologicznymi fibroblastami nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji po zabiegu i nie wywołuje podrażnień i działań niepożądanych. Jej przewagą nad dotychczas stosowanymi jest również długotrwały proces utrzymywania się efektów terapii.

Gdzie sprawdzi się preparat oparty na autologicznych fibroblastach?

Preparat na bazie autologicznych fibroblastów posiada szeroki zakres zastosowań. Sprawdzi się w medycynie estetycznej jako produkt, który regeneruje skórę i wpływa na jej przebudowę. Może być pomocny wśród pacjentów, u których występują blizny potrądzikowe. Po podaniu blizny zaczną ulegać stopniowemu spłyceniu, pod wpływem procesów naprawczych zachodzących w skórze. Może znaleźć zastosowanie także w przypadku redukcji rozstępów i zmarszczek. Po podaniu preparatu grubość skóry i jej elastyczność ulegnie znacznej poprawie. W praktyce dermatologicznej może zostać wykorzystany do leczenia różnego rodzaju schorzeń skóry jak trudno gojące się rany, poparzenia czy owrzodzenia. W przyszłości może sprawdzić się w praktyce stomatologicznej, ortopedycznej, a także trychologii.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.