Fibroblasty - Europejskie Centrum Estetyki
16340
page-template-default,page,page-id-16340,cookies-not-set,ajax_fade,page_not_loaded,,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-theme-ver-17.2,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-7.7.2,vc_responsive
 

Fibroblasty

W praktyce dermatologicznej autologiczne fibroblasty mogą być wykorzystane do leczenia różnego rodzaju schorzeń skóry takich jak owrzodzenia, oparzenia, trudno gojące się rany i blizny.Możemy również z powodzeniem wykorzystać własne fibroblasty w regeneracji i znacznej poprawie wyglądu skóry twarzy , szyi , dekoltu czy też redukcji rozstępów. Jest to metoda bezpieczna , bez powikłań , a przede wszystkim działa do kilku lat.

 

POBRANIE KOMÓREK

Fragment skóry za uchem jest dezynfekowany. Powierzchnia skóry z której ma pochodzić eksplantat zostaje miejscowo znieczulona. Następnie jej fragment (jeden lub dwa) o średnicy 2-3 mm zostaje pobrany i zdezynfekowany z użyciem 70 % roztworu etanolu.

Dalej, fragment skóry zostaje umieszczony w szalce Petrie’go z roztworem PBS z dodatkiem antybiotyków, celem oczyszczenia i wypłukania z krwi i tkanki łącznej. Oczyszczony eksplantat zostaje następnie przeniesiony do probówki i jest inkubowany w roztworze enzymów. Enzymy umożliwiają oddzielenie naskórka od skóry właściwej, a także finalnie umożliwiają wyizolowanie fibroblastów z warstwy skóry właściwej. Do naczyń hodowlanych dodawana jest specjalnie opracowana i opatentowana pożywka, celem zainicjowania wzrostu komórek w warunkach pozaustrojowych.

 

NAMNOŻENIE KOMÓREK

• Komórki zostają wysiane do naczyń hodowlanych w odpowiedniej gęstości. Hodowla komórkowa jest prowadzona w inkubatorze komórkowym
z temperaturą 37°C, przy 90 % wilgotności i atmosferze wzbogaconej 5 % CO2. Co dwa lub trzy dni pożywka hodowlana jest wymieniana na świeżą. Hodowla jest prowadzona do uzyskania 80 % konfluencji w maksymalnie drugim pasażu, gdzie uzyskujemy nie mniej niż 30 mln fibroblastów w 1 ml pożywki. Ilość żywych komórek w hodowli jest monitorowana z użyciem licznika komórek TC- 20 (Biorad, Polska).

• Hodowla fibroblastów prowadzona jest na pożywkach wzbogaconych o zestaw dodatkowych związków chemicznych, powodujących uzyskanie zwiększonej ilości żywych komórek in vitro bez zmian ich fenotypu (patent NCT spółka akcyjna).

• W trakcie hodowli komórek pożywki hodowlane są na bieżąco testowane pod kątem czystości mikrobiologicznej. Przygotowanie preparatu do iniekcji polega na wielokrotnym odwirowaniu zawiesiny komórek w pożywce i przepłukaniu ich w sterylnym roztworze PBS.

 

PRZYGOTOWANIE PREPARATU ZAWIERAJĄCEGO AUTOLOGICZNE FIBROBLASTY

Po namnożeniu komórek przygotowuje się gotowy sterylny preparat do iniekcji. Fibroblasty zostają zawieszone w sterylnym roztworze soli fizjologicznej (0,9%NaCl).

 

PROCEDURY

• pobranie skóry
• izolacja fibroblastów
• namnożenie komórek – hodowla komórkowa
• przygotowanie preparatu zawierającego autologiczne fibroblasty
• podanie preparatu

Terapia 60 mln komórek – 22 000 zł

Fibroblasty - infografika-min