05 gru Jak dbać o skórę zimą?
Grudniowe, mroźne powietrze, silny wiatr, duże różnice temperatur, wysuszające działanie ogrzewania – to czynniki, z którymi musi radzić sobie nasza skóra zimą. Jak właściwie zadbać o nią o tej porze roku?
Zimą bardzo często dochodzi do naruszenia bariery hydrolipidowej, zaburzenia produkcji sebum, a także zmniejszenia poziomu nawilżenia skóry, czego efektem jest uczucie suchości, szorstkości i podrażnienia. Uszkodzenie bariery skórnej powoduje ucieczkę wody z naskórka, ułatwia drobnoustrojom i alergenom przenikanie w jej głębsze warstwy. Aby utrzymać skórę zimą w jak najlepszej kondycji, niezbędna jest jej kompleksowa pielęgnacja.
Oczyszczanie
Wraz z nadejściem zimy dobrze jest zamienić żele i pianki na oleje do demakijażu. Silne detergenty takie jak laurylosiarczan sodu (SodiumLaurylSulfate) powodują uszkodzenie i wypłukanie lipidów z naskórka przyczyniając się tym samym do wzrostu suchości skóry.
Nawilżanie i natłuszczanie
Zimą, gdy tak wiele czynników sprzyja utracie wody, należy szczególnie zadbać o dostarczenie składników mających korzystny wpływ na barierę ochronną naskórka. Ceramidy, cholesterol i kwasy tłuszczowe to naturalne lipidy, znajdujące się w warstwie rogowej naskórka i to właśnie te składniki powinien zawierać zimowy krem. Warto zwrócić uwagę na preparaty bogate w witaminy A i E (rozpuszczalne w tłuszczach). W przypadku cery naczyniowej należy wybierać preparaty mające w swoim składzie substancje uszczelniające naczynia krwionośne takie jak rutyna, wyciąg z kasztanowca i miłorzębu japońskiego. W mroźne dni powinno się nałożyć krem przynajmniej 15 minut przed wyjściem z domu, tak aby zdążył się wchłonąć i pozostawił na skórze warstwę ochronną.
Usta i dłonie
Usta i dłonie podczas zimy są narażone na ciągły kontakt z czynnikami drażniącymi. Wosk pszczeli i lanolina świetnie sprawdzają się jako składniki pomadek ochronnych. Warto stosować je kilka razy w ciągu dnia. Aby usta były gładkie, należy pamiętać o peelingach do ust złuszczających martwy naskórek. Podstawę ochrony dłoni podczas zimy powinny stanowić rękawiczki i tłuste kremy bogate w oleje roślinne. Dodatkowo warto raz w tygodniu zastosować maski głęboko odżywiające na noc.
Domowe SPA
Przynajmniej raz w tygodniu dobrze jest sięgnąć po odżywcze i łagodzące maseczki bogate w oleje z kiełków pszenicy, awokado, orzechów makadamii, kwas hialuronowy, pantenol, alantoinę i kwas mlekowy.
Nie zapominaj o filtrach!
Niezależnie od pory roku warto zadbać o odpowiednią fotoprotekcję. Filtry przeciwsłoneczne nie tylko opóźniają procesy starzenia zachodzące w naszej skórze ale przede wszystkim stanowią ochronę przed powstawaniem stanów przednowotworowych i nowotworów skóry. Intensywność promieniowania UV wzrasta wraz z wysokością, dlatego na wyjazdy w góry koniecznie trzeba zabrać ze sobą filtry przeciwsłoneczne (najlepiej SPF 50). Ryzyko poparzeń słonecznych jest szczególnie duże na stokach, gdzie promienie odbijają się od śniegu i lodu.
Zima to idealny czas na…
… wizytę w Europejskim Centrum Estetyki. Dzięki ograniczonej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, ryzyko wystąpienia przebarwień po zabiegach medycyny estetycznej jest niewielkie. Depilacja laserowa, mezoterapia, lifting skóry twarzy za pomocą technologii termicznych Thuzzle to zabiegi, które najlepiej jest wykonywać właśnie o tej porze roku.
Sorry, the comment form is closed at this time.